Niezależnie od tego, jakim motocyklem jeździmy, należy pamiętać o tym, aby o swój jednoślad dbać. Tyczy się to nawet tych motocyklistów, którzy swój motocykl zdobyli, odwiedzając komis motocyklowy. O czym innym należy jednak pamiętać latem, a na co innego nacisk kładzie się zimą. Jak dbać o motocykl w zimie i w lecie?
Skup motocykli radzi: bezpieczne zimowanie
Panujące zimową porą warunki atmosferyczne sprawiają, że bezpieczna i przyjemna jazda motocyklem nie jest możliwa. Dlatego na kilka zimowych miesięcy motocykl najczęściej ląduje w garażu. Należy jednak odpowiednio o niego zadbać, aby można było cieszyć się z niego podczas kolejnego lata.
Absolutną podstawą jest dokładne umycie motocykla, a następnie zabezpieczenie lakieru i wszystkich elementów plastikowych. Najlepiej nadaje się do tego specjalny wosk. W dobrze zaopatrzonych sklepach dla motocyklistów znaleźć można szeroki wybór preparatów, które pozwalają na bezpieczne i skutecznie zabezpieczenie maszyny na zimę.
Przed zimą koniecznie trzeba wyjąć akumulator. Powinien on być przechowywany w pomieszczeniu, które jest ogrzewane. Specjaliści zalecają, aby przynajmniej raz w miesiącu podładować akumulator za pomocą prostownika. To prosty sposób na to, aby zwiększyć jego żywotność, a tym samym uniknąć konieczności jego wymiany na nowy.
Koniecznie trzeba zadbać również o to, aby nie dochodziło do skraplania się parującej benzyny na ściankach baku. Dlatego albo należy zatankować motocykl do pełna, ani zupełnie spuścić z niego paliwo. Większość motocyklistów wybiera pierwszą metodę.
Według pracowników skupu motocykli, w przypadku motocykli z napędem łańcuchowym należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu łańcucha przed zimą. Wykorzystać można do tego naftę bądź specjalny preparat. Po czyszczeniu łańcuch trzeba dokładnie nasmarować.
O czym pamiętać latem?
W sezonie, kiedy motocykl jest regularnie użytkowany, należy pamiętać o jego czyszczeniu. O ile w przypadku samochodu można postawić na mycie myjką ciśnieniową, o tyle motocykl najrozsądniej jest myć ręcznie. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne środki czyszczące, które dedykowane są właśnie motocyklom.
W przypadku motocykli z napędem łańcuchowym niezbędne jest regularne czyszczenie i smarowanie łańcucha. To sposób na wydajną i bezpieczną pracę. Trzeba pamiętać, że brak dbałości łańcuch szybko doprowadzi do korozji. Łańcuch wymaga specjalnej troski nawet wówczas, gdy motocykl nie jest nowy, a kupiony w komisie motocyklowym.
Jednym z tych elementów, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy są hamulce. Przynajmniej raz w sezonie każdy motocyklista powinien zdemontować, a następnie dokładnie wyczyścić zaciski hamulcowe.
Motocykl wymaga troski zarówno w sezonie, kiedy jest intensywnie wykorzystywany, jak i zimą, kiedy stoi w garażu. Dzięki temu będzie dłużej sprawny, a sama jazda będzie znacznie bardziej bezpieczna.